Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 856 komentarzy

Papirus Ipuwera a wyjście Izraelitów z Egiptu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Wśród egipskich zabytków mają też ten niewielki papirus. Ma ledwie 19 cm na 38 cm i jest zapisany pismem hieratycznym.”

Papirus Ipuweranazywany też Lamentacjami Ipuwera oraz Poematem Ipuwera to bardzo ciekawy dokument.
Jego oficjalna nazwa to
Papyrus Leiden I 344.
Jest przechowywany w Holandii, w
Rijksmuseum van Oudhedenw Leidzie. To nie byle jakie muzeum a Holenderskie Muzeum Starożytności z ciekawymi zbiorami.
Wśród egipskich zabytków mają też ten niewielki papirus. Ma ledwie 19 cm na 38 cm i jest zapisany pismem hieratycznym.

Mały a niezwykły Papirus Ipuwera

To forma zapisu uproszczona w stosunku do hieroglifów. Bywa nazywana pismem kapłańskim.
Nie jest tak majestatyczna ale za to łatwa do robienia notatek. To było odręczne pismo Egipcjan, stosowane w sprawach życia codziennego. Takim pismem robili notatki, pisali listy, załatwiali interesy. Było używane obok rytych w kamieniu hieroglifów, praktycznie przez cały okres historii kraju faraonów.
Zanikało dopiero od około VII w p.n.e. by gdzieś w III wieku ustąpić już całkowicie nowemu rodzajowi pisma, demotycznemu.

Papirus Ipuwera jest datowany na XIII w p.n.e. Wiele wskazuje jednak na to, że opisuje wydarzenia wcześniejsze, jest kopią wcześniejszego zapisu. Jest problem z umiejscowieniem w czasie wydarzeń o których opowiada bo brak początku.
Język jakim go spisano jest jednak dość archaiczny i pozwala go umiejscowić gdzieś w okolicach XII dynastii.

O co chodzi z tym językiem?

To tak jakby dzisiaj ktoś pisał stylem i słownictwem Kochanowskiego czy Reja.
Coś w ten deseń jak Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”:

„A jakichże się nauk do tak świętych obyczajów albo tak wdzięcznego żywota pytać, albo się ich uczyć masz? Pewnieć nie gramatyki, która tylko szczebiotać a słówek obleśnych wykręcać uczy, i to z niemałym zatrudnieniem główek młodych, której się potym i po woli nauczyć może, gdy weźmie pochop z onych dziwnych wymowiec a z onych pięknych słów łacińskich, którym i końca niemasz. Niemasz ci gramatyki we włoskim, w niemieckim albo także w tureckim i w tatarskim języku, a wżdy się go Polak tak właśnie nauczyć snadnie może, jako by się tam i urodzić miał. Też i logika, nie wiem, co by nam do polskiego ćwiczenia wiele pomóc mogła, która też nie uczy, jedno wykrętnych słówek, jako by z prawdy nieprawdę uczynić, a prawdę z nieprawdy; a też dobremu przyrodzeniu z łaski bożej mało się tego uczyć potrzeba. Najdzie dziś drugiego, chociaj się prostaczkiem widzi, iż to tak dobrze będzie umiał wykręcić, jako, wiarę, najuczeńszy mistrz w kolegium. „

Bywa, że taki zabieg stosują poeci i pisarze ale nie jest to standard.
Tu mamy stary język i dlatego dla jednych badaczy, tekst pochodzi z XIII wieku p.n.e. a dla drugich z okresu o kilka stuleci wcześniejszego, gdzieś tak między XVIII a XVI w p.n.e. bo wtedy używano takich jak Ipuwer słów.

Sam papirus znalazł się w europejskich rękach w początkach XIX wieku.
Pierwsze tłumaczenie pochodzi dopiero z 1909 roku a jego autorem jest egiptolog Alan H. Gardiner.
Później za tłumaczenie brali się też inni uczeni.

Papirus Ipuwera.

Co takiego ciekawego jest w tym papirusie?

Ipuwer, który był skrybą a może i kapłanem opisuje klęski, które spadły na kraj nad Nilem w krótkim czasie.

Biblijne plagi spadły na Egipt.

Jedną z tych katastrof była zepsuta woda w Nilu, która zamieniała się w krew.
Ludzie nie mogli jej pić.
Teraz mamy lato i trochę więcej niż zwykle ciepełka. Wyobraźcie sobie, że nie ma się czego napić.
Ipuwer pisze, że ludzie cierpieli z pragnienia a nie było wody tylko krew w rzece.
Pisze też, że kapłani egipscy okazali się bezsilni a ich magiczne zaklęcia przestały działać, ludzie poznali się na nich, że są bez mocy.
Ciekawe, bo Biblia też mówi o czymś takim w siódmym rozdziale Księgi Wyjścia.

Kolejną klęską jaka spadła na Egipt, o której pisze Ipuwer, jest zaraza, która dotknęła bydło.
Kolejna zaraza dotknęła ludzi. Ludziom wypadały włosy, chorowali wszyscy i nie było na nią lekarstwa.

Kraj dotknęła też jakaś katastrofa w postaci wichury i pożarów, bo domy spłonęły, drzewa były powalone, jęczmień zniszczony. Nic nie zostało, wszystko w ruinie – to słowa Ipuwera.
W kraju zapanował głód.
Grad i burza z piorunami potrafi zostawić po sobie takie zniszczenia.

Grad to jedna klęska a to co ocalało zjadła szarańcza – takie plagi opisuje Biblia.

Lud pasterzy niewolników

Pisze też Ipuwer o buncie niewolników, którzy nie chcieli już słuchać i służyć swoim panom. Ma za złe bogu i faraonowi, że pozwolił się temu ludowi niewolników tak rozmnożyć. Było ich mrowie a nie było komu paść bydła, bo pasterze już tego nie robili.

Ciekawa jest też informacja o śmierci mężczyzn.
Ipuwer, o ile wcześniej pisze, że choroby dotykają ludzi każdego stanu płci i wieku, o tyle później  pisze o śmierci mężczyzn i tym, że brat grzebał brata. Oczywiście można to zignorować i brać że tak mu wyszło niechcący, że to nie jest podobieństwo do biblijnej plagi śmierci pierworodnych.
Brat, grzebie brata.
Nie syn matkę, ojciec dziecko, czy w każdym domu kogoś stracili i grzebali, tylko zastosował taką dziwaczną formułę „brat grzebie brata”.
Nie naciągam tego i nie mam zamiaru. Po prostu zastanawiam się po co tak udziwnił tekst.

Dziwną rzecz też wspomina o bogactwach mieszkańców kraju faraonów, bo złoto i klejnoty miały trafić w ręce niewolnic i biedaków. Bogaci stracili swoje skarby. Ba, część Egipcjan stała się obcokrajowcami i odeszła z kraju nad Nilem.

Hm…to całkiem tak jak opisuje  czas plag egipskich Biblia.

Część badaczy traktuje zapis z papirusu Ipuwera jako przenośnie, bo nie chcą przyjąć, że wszystkie te klęski mogły spaść na ten wielki kraj w krótkim czasie, no i jak to możliwe, że nagle biedni stali się bogatymi a szlachetnie urodzeni zbiednieli?!

Najdziwniejszą rzeczą o jakiej wspomina papirus jest to, że kraj stracił króla, faraona za sprawą pospólstwa, motłochu. Dziwne, prawda?

Znamy z Biblii podobny zapis katastrof jakie dotknęły faraona i jego poddanych tuż przed tym, nim pozwolił odejść niewolnikom izraelskim i ludziom z nimi związanym do nowej ziemi, gdzie mieli być wolni.

Wspomina też Ipuwer o ogniu, który zszedł z nieba. Hm…tak mi się to jakoś ze słupem towarzyszącym Izraelitom skojarzyło.

Papirus Ipuwera to nie jedyny egipski zapis plag i klęsk, jakie miały spotkać kraj faraonów w pewnym krótkim okresie jego historii. Taką kumulację katastrof znajdziemy jeszcze na Steli burz. Cdn.

Beata

 

KOMENTARZE

 • @
  Artykuł jest zaczerpnięty z strony Pani Beaty Mazurek:

  https://www.podkop.com/2015/07/08/papirus-ipuwera-jak-kraj-nad-nilem-dotknely-plagi-egipskie/
 • @slapek Tekst Ipuwera
  Linka należy podawać w tekście głównym. Ja komentarza nie zauważyłem. Myślałem, że coś wiesz na temat. Napisałem komentarz wymagający poszanowania wiedzy naukowej i metodologii historycznej. Jeżeli masz wiedzę nieopartą na biblii i większą niż copy & paste, to z chęcią podyskutuję.

  Tekst Ipuwera (Papyrus Leiden I 344) opisuje Egipt, jako upadłą społeczność dotkniętą klęskami żywiołowymi. Byli podwładni piastują teraz wysokie urzędy, podczas gdy dawna klasa wyższa straciła swoje wpływy. Tekst dotyczy największej możliwej katastrofy narodowej i jej skutków, z załamaniem gospodarczym, głodem oraz wstrząsami politycznymi i społecznymi.

  Ten tekst jest rozumiany jako ogólna skarga na chaos w tym okresie, albo jak we wcześniejszych badaniach, jako poezja historyczna opisująca upadek przed wiekami Starego Państwa, lub ewentualnie jako połączenie obu.

  Zgodnie z inną, religijną interpretacją, tekst opisuje konsekwencje dla Egiptu u schyłku Królestwa Środka z dziesięcioma plagami, wyjściem z Egiptu i zniszczeniem armii egipskiej na Morzu Trzcinowym. Tylko że nie ma żadnych naukowych dowodów, ani na dziesięć plag, ani na wyjście z Egiptu.

  Tekst podjął Bertolt Brecht w Kaukaskim Kręgu Kredowym. Podczas gdy w tekście oryginalnym ubolewa się nad tym, że biedni ludzie dochodzą do bogactwa i wywracają w ten sposób światopogląd do góry nogami („Widzisz, człowiek bez własności jest teraz panem bogactwa”), Brecht cieszy się z tego samego faktu: „ Hurra, człowiek bez własności jest teraz panem bogactwa ”.
 • @adevo 16:20:07
  Oprócz tego, że chcesz mnie na dzień dobry wytargać za uszy to gdzie umieściłeś ten:
  „komentarz wymagający poszanowania wiedzy naukowej i metodologii historycznej. ”?
 • @adevo 16:20:07
  cyt.: "Tekst Ipuwera (Papyrus Leiden I 344) opisuje Egipt, jako upadłą społeczność dotkniętą klęskami żywiołowymi. Byli podwładni piastują teraz wysokie urzędy, podczas gdy dawna klasa wyższa straciła swoje wpływy. Tekst dotyczy największej możliwej katastrofy narodowej i jej skutków, z załamaniem gospodarczym, głodem oraz wstrząsami politycznymi i społecznymi."

  Historia lubi się powtarzać. Schemat wydaje się być podobny do tego z czym mamy doczynienia obecnie. Otóż plemię dawniej koczownicze przejęło podstępem: banki, korporacje, media i bagactwa innych. Do tego "nasłało" na nas plagi: LGBT, globalnego ocipienia, terroryzmu, covida.
 • @Uchoigielne 21:46:21
  „Biblia to coś takiego jak dzisiejsze wiadomości w TV i radiu (zbieranina półprawd i zwykłych wymysłów). ”

  Widzę, że wiesz co mówisz dlatego zadam Koledze pytanie.
  Czy poniżej zacytowane prorocze słowa sprzed prawie 2000 lat to również wymysły i pół prawdy?

  „(16) I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  (17) i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia.”
  Objawienie 13.

  Czy świat nie zmierza w tym kierunku co jest zapowiedziane 2000 lat temu?
  Już dzisiaj, jak nie masz maseczki to do niektórych sklepów nie wejdziesz – wiesz o tym?
  Podejrzewam, że jak ruszą z szczepieniami to będą jakoś oznaczać tych co się zaszczepili od tych co nie będą zaszczepieni.

  Szerzej o tym proroctwie piszę w poniższym linku:
  https://sl123.neon24.pl/post/155703,proroctwo-biblijne-ktore-spelnia-sie-w-naszych-czasach

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930